Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği

burun estetiği

Burun Estetiği Nedir?

Burun yapısında farklı nedenlerden kaynaklı olan şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılan estetik uygulamalara burun estetiği denmektedir. Bu operasyonlar burun işlevini bozmadan yeni bir görünüm kazanması amacıyla yapılıp kişinin beklentileri doğrultusunda yeni bir burun şekline sahip olmasını amaçlamaktadır.

Kemik ve kıkırdak dokunun yeniden şekillenerek yeni bir görünüm kazandırılması için yapılan güvenli estetik uygulamalardır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatları genellikle hastanın durumuna göre karar verilen tekniklerle yapılıp genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyondur. Eğer ki ufak dokunuşlar yapılarak sorun çözümü olabilecekse lokal anestezi tercih edilebilir.

Operasyon ortalama 2 saat sürüp hastanın durumuna göre gözlem süreleri değişiklik göstermektedir. Teknikler hastanın genel durumuna göre uzman hekimler tarafından belirlenip hastaya uygun olan yöntemle operasyon gerçekleşir.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Uzman hekimlerin değerlendirmeleri ve muayeneleri sonucunda karar verilen ve hastanın uygun olmasına göre uygulanan burun estetiği operasyonları genellikle güvenli bir şekilde tamamlanmaktadır. Operasyon kemik gelişimini tamamlamış olan ve herhangi bir rahatsızlığı olmayan herkese deneyimli hekimler tarafından uygulanabilir.

Sadece bazı durumlarda uygulanması doğru değildir. Bu durumlar genellikle kanama sorunu olanlar, psikiyatrik rahatsızlıkları olan kişiler ve uyku apnesi yaşayan kişilerde geçerlidir. 15 yaş alt sınır olarak belirlenmiştir.

Burun Estetiğinde Burun İçi Tampon Konulur mu?

Operasyon sonrasında mutlaka uzman hekimin önerilerine uyulması önem taşır. Operasyon bitiminde burun içine genellikle tampon konulur. Yerleştirilen tamponlar bir iki gün sonra genel duruma bakılarak çıkarılır.

Operasyonda burun sırtına da bir kalıp yerleştirilir ve bu kalıp 1 hafta sonra alınıp hasta gündelik hayatına hızlı bir şekilde dönerek iyileşme süreci bir haftada tamamlanır.

Burun Estetiği Hastası Ne Zaman Taburcu Olur?

Hastaların burun estetiği operasyonlarından sonra iyileşme süreleri genellikle durumlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Operasyondan 4 saat sonra ayağa kalkar ve 6 saat sonra herhangi bir bulantı kusma bulunmuyorsa yemek yemeye başlayabilir. Gözlem sonucunda hastada herhangi bir komplikasyon gelişimi söz konusu değilse operasyondan bir gün sonra taburcu edilebilir.

Burun Estetiği Hastasında Çok Ağrı Olur mu? Morluk ya da Şişlik Olur mu?

Genel olarak bakıldığında hastalarda ağrı, şişlik ve morluk oluşması normal kabul edilir. Ağrı operasyonu sırasında meydana gelmese de sonrasında oluşma ihtimaline karşı ağrı kesici uzman hekimler tarafından reçetelendirilir.

Morluk ve şişlik oluşumu da normal kabul edilirken kişinin bu durumu kendiliğinden bir hafta 10 gün içinde geçmektedir. Makyaj yaparak kapanacak düzeye bu süre zarfında gelip iş hayatına kısa bir sürede dönüş sağlayabilir.

Burun Estetiği Teknikleri

Burun estetiği operasyonları 2 farklı teknikle yapılmaktadır. Şekil bozuklukları ileri düzeyde olan ve daha önce operasyon geçirmiş olan kişilerde açık teknik uygulanarak burun deliklerine açılan kesi ile gerçekleştirilen bir tekniktir. Uzman hekimin görüş açısı oldukça geniştir. Bu teknikte görüş açısı geniş olması avantaj sağlarken kapalı tekniğe göre iyileşme süresi daha uzun olmaktadır.

Kapalı teknikle gerçekleşen operasyonda kesiler burun delikleri içerisinde kalmaktadır. İyileşme süresi daha kısa olup kesi izi kalmazken cerrahın deneyimine de bağlı olarak görünüm daha düzgün olmaktadır.

Burun Estetiği Avantajları Nelerdir?

Estetik operasyonlar içerisinde en sık tercih edilen ve değişik teknikler kullanılarak yapılabilen burun estetiği uygulamaları genellikle güzel bir görünüm elde edilmesinin yanı sıra kişilerde nefes alımını da kolaylaştırmak gibi faydaları bulunmaktadır.

Burun şeklini düzeltmeyi amaçlayan operasyon sonrasında kişi istediği burun görünümünü elde etmiş olmaktadır. Kişinin operasyon sonrasında kendine güveni artar. Kaybedilmiş özgüvenin yeniden kazanılması sosyal hayatta da başarılı olmasına kapı açar.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon sonrasında hasta kanama ve tıkanma riskine karşı çift yastık kullanarak dik bir pozisyonda yatmalıdır. 2 hafta boyunca sümkürme gibi zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır.

İlk 4 saat önemli olup burun estetiği uygulamalarından sonra bu süre içerisinde su tüketimi olmamalıdır. Korumasız bir şekilde güneşe çıkılması önerilmez ve çıkılması gerekiyorsa mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır.

Burun Estetiği Öncesi

Operasyon öncesi mutlaka uzman hekimle tüm detaylar paylaşılmalıdır ve kullanılan ilaçlar varsa burun estetiği uygulamasından 2 hafta önce bırakılmalıdır. İyileşme sürecinin hızlanması için sigara ve alkol kullanımı kesilmelidir.

Burun Estetiği Sonrası

Operasyon geçiren kişinin ilk saatlerde baş dönmesi gibi bulgularla karşılaşması söz konusu olduğu için gözlem süresince yanında mutlaka bir refakatçi bulunmalıdır.

Çorba ve ayran gibi sulu gıdalar tüketilmelidir. Estetik ameliyatı sonrasında efor sarf edici spor ve hareketlerden kaçınılmalıdır. Dikişlerin alınması ve kontrol için bir hafta sonra uzman hekime gidilmesi sürecin sağlıklı tamamlanması açısından önem taşır.

Burun Estetiği Fiyatları 2021

Maliyetler her estetik uygulamada kişiye özel olarak değişkenlik göstermektedir. Burun estetiği fiyatları için mutlaka öncelikle muayene olunması ardından fiyat bilgisi alınması önemlidir.

Buruna yapılacak işlemler, nasıl bir teknikle operasyon yapılması gerektiği, uzman hekimin deneyimi, operasyonun yapılacağı merkez gibi konular burun estetiği operasyonlarında maliyetlerin değişken olmasına neden olmaktadır. Önceden randevu alınarak muayene olunması süreç hakkında bilgi sahibi olmak ve maliyetlerin belirlenmesi açısından önem taşır.