Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

El Cerrahisi

el cerrahisi

El cerrahisi, vücudumuzun omuzdan başlayıp parmak ucuna kadar uzanan ve üst ekstremite olarak isimlendirilen kısmın hastalıkları ve tedavisi ile ilgili bir daldır. Ellerimiz, temel ihtiyaçlarımızı karşılamak ve üretken bir birey olmak için çok büyük öneme sahiptir.

El fonksiyonlarını bozan başta yaralanmalar olmak üzere geçici ya da kalıcı pek çok sorun hayatımızı önemli ölçüde etkiler. Üst ekstremitede kemik, kas, tendon, damar, sinir, bağ yapıları gibi birbirinden farklı yapılar aynı ortam içinde ahenk içinde çalışırlar.

Çeşitli hastalıklar, travmalar, doğumsal problemler nedeni ile bu ahengin bozulduğu durumlar el cerrahisi ilgi alanına girer. İlgilendiği konular başlıca:

KARPAL TÜNEL SENDROMU

El parmaklarının hareket ve hissinin sağlanmasında önemli bir rolü bulunan ve median sinirin el bileği hizasında sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Sinir sıkışmaları içinde en sık görülen rahatsızlıktır.

blank

İlk bulgular genellikle elde güçsüzlük, çabuk yorulma ve özellikle ilk üç parmakta (baş, işaret, orta parmaklar) karıncalanma hissidir. İlerleyen dönemlerde ağrı şiddetlenir, parmaklarda uyuşmalar başlar.

Ağrı ve uyuşukluk hissi genellikle geceleri hastayı uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir ve belirtiler hasta ellini salladığında ve bileğini hareket ettirdiğinde azalır. Tedavide öncelikle cerrahi dışı yöntemler denenir, cevap alınmadığında zaman kaybetmeden cerrahi yapmak gerekir.

DUPUYTREN KONTRAKTÜRÜ

Dupuytren kontraktürü; sıklıkla avuç içinde, cilt altında fasya adı verilen katmanın kalınlaşması ile oluşan hastalıktır. Ayak ve peniste de görülebilmektedir. Hastalık sonucunda fasyanın kalınlaşması nedeniyle, ciltte buruşma ve  tendonlarda yapışıklık oluşur.

blank

Başlangıç sinsidir, avuç içinde özellikle 4 (yüzük parmak) ve 5 (serçe parmak) parmaklar hizasında, oluşan ağrısız şişliklerle başlar. Şişlikler zamanla artarak bir bant şeklinde kalınlaşmaya başlar.

Ciltte oluşan şişlik ve sertleşme arttıkça parmakların esnekliği azalır. Hasta, avuç içini düz zemine koyduğu zaman el ayası yere temas etmez ve kubbe şeklini alır. Hastalık ilerledikçe tendonları, komşu damar ve sinirleri de etkiler.

Hastanın parmağını açması giderek zorlaşır. Bu nedenle elini yıkaması, eldiven giymesi, alkış yapması ve nesneleri kavraması bozulur. Hastanın kendi ihtiyaçlarını karşılaması zorlaşır, yaşam kalitesi düşer. Tedavisi hastalık ilerlemeden cerrahi uygulanmasıdır.

 KUBİTAL TÜNEL SENDROMU

Ulnar sinir el hareketleri ve fonksiyonunda çok önemli bir yere sahiptir. Ulnar sinirin dirsek seviyesinde sıkışma veya basınca maruz kalması sonucunda ağrı, şişlik, uyuşukluk ve güç kaybı gibi problemlere yol açmasına kübital tünel sendromu denir.

Sinir, dirseğimizdeki iki kemik çıkıntısının arasından geçer.  Bu bölgede sinir çok yüzeyelleştiği için basıya ve travmaya açıktır.

blank

Belirtileri ağrı, güçsüzlük, özellikle 4. ve 5.parmaklarda uyuşukluk, sinire dirsek seviyesinde meydana gelen küçük çarpmalar sonrasında dahi elde elektrik çarpması hissi oluşturur.

İleri dönemlerde parmakları birbirine yaklaştırmada güçlük çekildiği, eli düz tutmaya çalışırken 4. ve 5. parmakların geri doğru kıvrıldığı görülür. Tedavide konservatif tedaviden cevap alınmadığında zaman kaybetmeden cerrahi yapmak gerekir.

GANGLİON, KİSTİK HİGROMA

Eklem kapsülü, tendon veya tendon kılıfı üzerinden çıkan içi jel kıvamında bir sıvı ile dolu kistik yapıdaki iyi huylu tümörlerdir. Elde en sık rastlanan iyi huylu tümördür.

blank

Kesin bir sebebi yoktur. Ağrıya neden olabilirler. Cerrahi olarak köken aldığı noktaya kadar gidilerek komple çıkarılması gerekir.

DE QUERVAİN TENOSİNOVİTİ

Başparmağı yukarı kaldıran ve diğer parmaklardan uzaklaştıran hareketleri yaptığımız tendonlarımız el bileğinde, başparmağın tabanına yakın bölgede bir tünelin altından geçerler.

Bu tünelde meydana gelen kalınlaşma ve sertliklerle, tendonların kılıflarında meydana gelen şişlikler başparmak hareketleri sırasında tendonların tünel altından kayarak hareket etmelerini zorlaştırır. Sonuç olarak ağrı ve el bileğinde hassasiyet şikayetleri ile karşımıza çıkar.

blank

Başlangıç döneminde başparmağın ağrılı hareketlerini devre dışı bırakan splintler kullanarak eli istirahat ettirmek önemlidir.

Yine bu dönemde ilaçlarla tünelin ve tendon kılıflarının şişlikleri azaltılmaya çalışılır. Belirtiler geçmiyor veya şiddetleniyorsa cerrahi olarak tendonları sıkıştıran tünelin açılmasını içeren cerrahi uygulanır.

PARMAK, EL VE KOL YARALANMALARI

Iş kazası, ev kazası, trafik kazası, spor yaralanması gibi çok çeşitli nedenlerle karşımıza çıkabilen her çeşit yaralanmayı kapsar.

Bu yaralanma, basit bir cilt kesisi olabilirken tendon kesisi, sinir kesisi, damar kesisi, kemik kırığı, parmağın kısmi veya tam kopması şeklinde olabilir. Hasta yaralanma sonrasında, konusunda uzman bir doktor tarafından muayene edilmeli ve tedavi planı çıkarılmalıdır.

Tendon Yaralanmaları

Ekstansor Tendon Yaralanmaları

Ekstansor tendonlar elin üst yüzeyinde yer alır. Elin ve parmakların yukarıya kaldırılmasında rol oynarlar. Ekstansor tendonlar, önkoldaki kasların parmak uçlarına kadar uzanan kiriş uzantılarıdır. Parmaklarda tendonlar incelir ve düzleşir. Bütünlüğünün bozulduğu durumlarda tedavisi cerrahidir.

blank

Fleksor Tendon Yaralanmaları

Parmakların içeriye bükülmesini sağlayan kaslara fleksor kaslar denir. Önkolda mevcut kaslardan çıkan kordona benzeyen tendon denen yapılar ile parmak kemiklerine bağlanırlar.

Fleksor kaslar dirsek veya önkoldan başlar ve kolun orta kısımlarında tendonlara dönüşerek parmak uçlarına kadar uzanırlar. Bütünlüğünün bozulduğu durumlarda tedavisi cerrahidir.

blank

Sinir Yaralanmaları

Bütünlüğü bozulan sinirin gerçekleştirdiği fonksiyona göre kısmi veya tam motor kayıp oluşur. Tedavisi mikrocerrahi olarak onarımdır.

blank

Damar Yaralanmaları

Bütünlüğü bozulan damarın önemine göre tedavi edilmesi gerekebilir. Tedavi edilmesi gerekiyorsa mikrocerrahi onarım yapılması gerekir.

blank

Kemik Kırıkları

Kırığın şekline göre atel, alçı veya ameliyatla müdahale edilmesi gerekir.

blank

MİKROCERRAHİ NEDİR ?

Mikrocerrahi, operasyon mikroskopu veya özel gözlükler kullanarak ameliyat sahasının büyütülmesi sayesinde uygulanan cerrahi tekniktir. Bu sayede normalde çıplak gözle zor görülebilen sinir, damar gibi yapılardaki problemlerin cerrahi olarak tedavisi mümkün olmaktadır.

Mikrocerrahi damar ve sinir onarımlarında, vücudun bir bölgesinden başka bir bölgesine yapılan damarlı doku nakillerinde kullanılabilir.

Günlük yaşamımızda hızla artış gösteren iş kazası, trafik kazası, cam kesisi, düşmeler veya benzeri kazalar sonucu yaralanmış uzuvların tamiri, kopan parçaların dikilebilmesi mikrocerrahi yöntemlerle mümkün olabilmektedir.

blank

Her Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı mikrocerrahi eğitimi alır ve mikrocerrahi gerektiren ameliyatları başarı ile yapma yetkisine sahiptir.

El Cerrahisi Tedavisi Fiyatları 2021

El cerrahisi tedavisi fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.