Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yüz ve Çene Kemiği Kırıkları

yüz ve çene kemiği kırıkları

Düşme, trafik kazası, darp gibi nedenler sonrasında yüz kemiklerinde oluşan hasarlanmalara maksillofasial yaralanma denir. Bu bölge kırıkları eğer tedavi edilmezse yüzde şekil bozukluklarına sebep olabilir.

Bunun yanı sıra; göz çevresi kemiklerindeki kırıklar gözde hareket kısıtlılığı, çift görme hatta görme kaybına sebep olabilir. Alt ve üst çene kemiklerinin kırıkları ısırma ve konuşma fonksiyonlarında bozukluklara neden olabilir.

Elmacık kemiği kırıkları çenenin hareketini engelleyebilir. Burun kırıkları kalıcı hava yolu tıkanıklığı yapabilir. Tüm bu sebeplerden ötürü yüz bölgesi kırıkları oldukça önemlidir ve tedavisi çoğunlukla ameliyattır.

blank

Maksillo fasial travmalarda kırılan kemiğe ulaşmak için ağız içinden, kirpiklerin altından, kaş kenarlarından ya da saçlı deriden cilt kesileri yapılabilir. Kırığın bulunduğu bölgeye ulaşıldıktan sonra kırık hattı düzeltilir ve titanyum plak-vida  ya da tel kullanılarak sabitlenir.

Bu malzemeler insan vücudunda sorun oluşturmadığı sürece hayatın sonuna kadar kalabilir, sorun oluşturursa ikinci bir ameliyatla çıkarılmaları gerekebilir. Çene kırıklarında alt ve üst çeneye ameliyat öncesi veya sonrasında teller konularak çene sabitlenebilir.  Ameliyat sırasında kesilmiş olan sinir ya da diğer önemli yapılar onarılır.