Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yağ Enjeksiyonu

blank

Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Yüz ve vücut için ihtiyaç olan bölgeler yağ nakli işlemine yağ enjeksiyonu denmektedir. Enjeksiyon uygulamalarında vücudun farklı bölgelerinden alınan yağ dokuları ihtiyaç olan başka bir bölgeye enjekte edilir. Özellikle karın bölgesinde tercih edilen uygulama vücudun diğer bölgelerine de kolaylıkla yapılabilmektedir.

Enjekte edilen yağ hücreleri o bölgeye dolgunluk sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Yağların enjekte edilmesindeki başarı genel olarak hücrelerin o bölgede yaşamasına bağlıdır. Eğer hücreler yaşamaz ve ölürse dolgu etkisini kolaylıkla kaybeder.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Yağ enjeksiyonu uygulamalarında birçok farklı yöntem tercih edilir. Her yöntemin çalışma prensibi ise özel liposuction enjektörleri yardımıyla bölgeden alınan yağların diğer bölgeye enjekte edilmesidir. Lokal anestezi yeterli olup herhangi bir kesi ve dikiş olmadığından iz kalma ihtimali bulunmaz.

Yağ Enjeksiyonu Kimlere Uygulanır?

Enjeksiyon işlemleri kadın ya da erkek fark etmeden herkese güvenli bir şekilde uygulanabilir. Dudaklarını kalınlaştırmak, göğüs büyütmek, kırışıklık yok etmek, yüzün herhangi bir bölümünde ya da vücut üzerinde değişiklik yapmak isteyen, yaşlanma etkilerinin yok edilmesini isteyen herkese yağ enjeksiyonu uygulaması güvenle yapılabilir. Önemli olan nokta hekimin uzmanlığı ve kullanılan aletlerin doğru olup doğru tekniklerle işlemlerin yapılmasıdır.

Yağ Enjeksiyonu Süreci

Enjeksiyon yapılacak hastada sürecin başlaması hangi bölgeden yağ alınıp hangi bölgeye enjekte edilmesi gerektiği konusunda hasta ile uzman hekimin kararı iledir. Gerekli görüldüğü takdirde genel anestezi altında yapılan yağ enjeksiyonu uygulamaları genel olarak lokal anestezi tercih edilerek yapılmaktadır. Ameliyathane ortamında ve steril koşullarda uzman hekim tarafından uygulamanın yapılması başarı oranını arttıracaktır. Önemli diğer nokta ise yağ hücrelerinin canlı olması ve yağ enjeksiyonu yapılan bölgede yaşamasıdır.

Yağ Enjeksiyonu Ameliyatı Öncesi 

Enjeksiyon öncesinde müdahale edilecek olan noktanın belirlenmesi ve hastanın beklentilerinin doğru aktarılması önem taşır. İyi bir merkezde ve uzman bir hekim tarafından uygulamanın yapılması için araştırma yapılmasında fayda vardır. Uzman hekim tarafından hastaya enjeksiyon için uygun olan teknik ve yöntemin belirlenmesi önem taşır. Uygulamanın yapılacağı merkez ve aletlerin önemi başarının kalıcı olmasıyla bağlantılıdır.

Yağ Enjeksiyonu Fiyatları 2021

Enjeksiyon işlemleri için maliyetlerin belirlenmesi farklılık gösterecektir. Yağ enjeksiyonu uygulamalarında fiyatlar genel olarak kullanılacak yönteme ve hangi bölgeye enjeksiyon yapılacağına göre değişiklik gösterecektir. Yapılan uygulama aynı zamanda dolgu görevi göreceğinden dolayı başka bir müdahaleye ihtiyaç olup olmaması da fiyatlar üzerinde etkili bir konu olacağında mutlaka süreç hakkında görüşülürken maliyetler ile de bilgi alınması en sağlıklı yoldur.

Yağ Enjeksiyonları Ne Kadar Sürmektedir?

Ameliyathane ortamında ve lokal anestezi altında yapılan uygulama süreleri bölgelere göre değişiklik gösterse de genel olarak 20 dakika ila 1 saat gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Hasta birkaç saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilebilir. Lokal olduğu için uygulamadan sonra gündelik hayata devam edebilmektedir.

Yağ Enjeksiyonları Ağrılı mıdır?

Lokal ya da genel anestezi altında yapılan yağ enjeksiyonu uygulamaları sırasında kişi herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Operasyonun genişliğine bağlı olarak enjekte edilen bölgede sonrasında biraz ağrı ya da sızı meydana gelebilir. Uzman hekimin önerdiği ağrı kesiciler bu sızıyı almak için yeterli olacaktır.

Yağ Enjeksiyonları Sonrasında Neler Yaşanır?

Operasyon sonrasında kişide hafif ağrılar meydana gelebilir ve ağrı kesici kullanımı yeterli olabilir. Şişme ve morarma olan komplikasyon görülse de 3-6 gün arası kendiliğinden geçmektedir. Kişi lokal anestezi aldığından ve operasyon sonrası bir komplikasyon gelişmediğinden dolayı bir gün dinlenmesi yeterli olup herhangi bir iyileşme süresi gerekmemektedir. Dikiş olmadığından kontrole gidilmesine gerek duyulmaz.

Yağ Enjeksiyonları Sonrası 

Her ameliyat ya da estetik uygulamada olduğu gibi bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunların başında enfeksiyon riski gelir. Bir diğer sorun ise enjekte edilen yağların erimesidir. Bu bir sağlık sorunu değildir ve istenirse işlem tekrar edilebilir.

Yağ Enjeksiyonlarının Sonucu Kalıcı mıdır?

Enjeksiyon uygulamalarında önemli olan yağ hücrelerinin canlı kalmasıdır. Ne kadar canlı kalıp yaşarlarsa kalıcılık oranı o kadar fazla olup istenen dolgunluk kalıcı olarak sağlanabilir. Gelişen teknoloji sayesinde yağlar enjekte sırasında hava ile temas ettirilmediğinden dolayı günümüzde daha kalıcı sonuçlar elde edilmektedir.

Hangi Bölgelere Yağ Enjeksiyonu Yapılır?

Vücudun her bölgesine yağ enjeksiyonu yapılabilir. Özellikle karın bölgesine yapılan müdahalelerin yanı sıra en sık kişilerde yüz bölgesi tercih edilir. Dolgunluk sağlanmak isteyen her alana dolgu malzemesi görevi gören enjeksiyon uygulaması yapılabilir. Kişinin kendi yağları kullanılarak yapıldığından dolayı herhangi bir riski söz konusu değildir.

Yağ Enjeksiyonu İşlemi Öncesinde Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalı?

Uygulama öncesinde mutlaka uzman hekim önerilerine uyularak muayene olunması önem taşır. Bir çeşit operasyon olmasından dolayı kanama riskine karşı kan sulandırıcı ilaç kullanımı kesilmelidir. Uygulama öncesinde yapılan görüşmede mutlaka rahatsızlık mevcut ise uzman hekimle paylaşılmalıdır.

Anestezi Gerekir mi?

Bir operasyon olmasından dolayı ve kişinin acı hissi oluşmamasından mutlaka anestezi alınmalıdır. Lokal anestezi genel olarak tercih edilse de uygulanacak bölge ve tekniğe bağlı olarak genel anestezi de uzman hekim tarafından hasta için uygulanabilir. Anestezi çeşidini hastanın genel durumu ve uygulanacak işlem belirlemektedir. Bu nedenle muayene olunurken tüm süreç hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.