Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Asimetrisi

meme asimetrisi

Meme Asimetrisi Nedir?

Göğüslerde her cinsiyette bulunan ve bozulma olduğu zaman meme asimetrisi meydana gelen bir organdır. Çift taraflı olarak bulunan göğüslerin simetriğinde bozulma meydana geldiği zaman göğüslerin deformesi de ortaya çıkmaya başlar. Özellikle de kadınlarda daha fazla can sıkan bu durum meme asimetrisi olarak adlandırılır.

Göğüslerin birbirine zıt taraflara bakması, birinin aşağıda birinin yukarıda olması ya da halk arasında keçimemesi olarak adlandırılan hastalığın meydana gelmesi sonucunda meme asimetrisi ortaya çıkar. Meme dokularında bozulmalar meydana gelir.

Meme dokusunda gelişme süreci duraklayabilir ya da memelerin biri gelişirken diğerinde durma meydana gelebilir. Tüberüz ya da tubuler olarak adlandırılan durumlar meydana gelebilir. Tüm bu durumlar memelerdeki simetrik görünümün bozulmasına yol açar.

Özellikle de şekil bozukluğu meydana gelir ve memede bazen doğuştan bazen de sonradan kaynaklanan baş büyümeleri ve Poland Sendromu meydana gelir.

Asimetri Nasıl Yapılır?

Göğüsler, simetrik olarak vücutta bulunan organlardır. Her cinsiyette bulunan bu önemli organlarda, çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişen durumlar sonucunda asimetri meydana gelebilir.

Yanlış sütyen kullanımından ötürü, yanlış emzirmeden ötürü, meme dokusuna uygulanan yanlış bir işlem ya da müdahaleden ötürü ve özellikle de şekil bozukluklarından ötürü meydana gelir.

Bu durum hem erkeklerde hem kadınlarda meydana gelebilir. Bazı kişilerde doğuştan asimetrik olarak oluşan memeler, bazı kişilerde çeşitli faktörlere dayalı olarak sonradan kazanılabilir. Bu durumdan kurtulmak için alanında uzman doktorlardan estetik cerrahi işlemi almak gerekir.

Meme Asimetrisi Çeşitleri Nelerdir?

Hem sağlık açısından hem de estetik açıdan kötü bir görünüm sunan meme asimetrisi tek çeşittir. Ancak bu duruma sebep olan faktörlerde çeşitlilik elbette mevcuttur.

Normal bir durum olarak algılansa da, zamanla göğüslerin yapısında daha fazla bozulma ve deformeye neden olabilir.

Özellikle de dekolte verilemeyecek duruma ve dar kalıp giyinemeyecek durumlara kişileri sokabilir. Hangi nedenden ötürü meydana geldiği araştırıldıktan sonra tedavi süreci başlatılır. Poland Sendromu ve keçi memesi doğuştan oluşan asimetrik durumlardır.

Ancak bir kazadan ötürü, memelere yapılan yanlış bir müdahaleden ötürü ya da bir memeye yapılan baskıdan ötürü de asimetrik görünüm meydana gelebilir.

Memedeki Değişikliklerin Nedenleri Nelerdir?

Memelerde bazen doğuştan bazen de sonradan kazanılan sebeplerden ötürü meme asimetrisi meydana gelebilir.

Aslında oldukça olağan ve normal bir durum olmasına rağmen, estetik açıdan biraz can sıkıcıdır. Hem cinsel açıdan doyurucu olmayan bir sürece girilmesine hem de görünüm açısından insana özgüven eksikliği yaşatmasına neden olur.

Memelerde doğuştan Poland Sendromuna ya da keçi memesi durumuna kapılması sonucunda oluşabilir. Bir kaza sonucunda, yanlış müdahaleler sonucunda ya da yanlış sütyen kullanımından ötürü memelerde değişiklik meydana gelebilir.

Özellikle de kadınlarda çok erken yaş grubundayken sütyen kullanımına başlamak bu durumu en fazla tetikleyen faktörler içerisinde yer alır.

Özellikle de memeleri daha dolgun göstermek için kullanılan dolgulu sütyen modelleri ne yazık ki göğüslerin sağlığını tehlikeye atıyor ve memelerde uzun süreli, kalıcı değişikliklere neden olabiliyor. Tüm bu faktörler hem fiziksel açıdan hem de psikolojik açıdan kişide özgüven eksikliğine yol açar.

Meme Asimetrisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uygulanan tedavi tamamen asimetri durumuna göre uygulanır. Asimetri tedavisi uygulanan kişinin yaş grubuna bağlı olarak, kliniğe ve doktora bağlı olarak gerekli olan tüm bilgilere ulaşması sağlanır.

Bu işlem sonrasında memelerde büyüme ya da çökme gibi durumlar meydana gelmemesi için kullanılması gereken korse ve aparat tarzı her şeyin kullanımına düzenli olarak yer verilmelidir.

Minimum 6 ayda bir kontrole gidilmeli ve doktor tarafından verilen tüm talimatlar eksiksiz bir şekilde uygulanmalıdır. Memelerde meydana gelen bozukluktan kurtulmak için uygulanan tedavi sonrasında anatomik olarak da göğüslere hiçbir müdahalede bulunulmaması gerekiyor.

Meme Asimetrisi Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Meme asimetrisi sonrası en çok merak edilen durumlardan biri de iz kalıp kalmaması durumudur. Göğüslerin anatomik yapısında bir ameliyata engel olabilecek durum teşkil etmiyorsa, işlem daha rahat ve üst düzey kalitede yapılır.

Asimetri ameliyatı, bu duruma neden olan sebepler göz önüne alınarak yapılır. Ameliyat esnasında oluşabilecek tüm riskler, komplikasyonlar, iz ve leke görünümü ve diğer tüm olumsuz opsiyonlar ortadan kaldırılmaya yönelik şekilde çalışma sergilenir.

Genel anestezi verilerek yapılan bu işlem sonrasında göğüslerde meydana gelen izlerin kalıcı olmaması ve can sıkıcı şekilde görünmemesi adına estetik dikişler atılır.

Estetik dikişlerde kullanılan ipler kısa süre içerisinde eriyerek kendisini atan iplerdir. Bu ipler ve kullanılan dikiş tekniği sayesinde gözler görülmeyecek kadar ufak çizgiler ya da izler kalabilir. Ancak bu iz hiçbir şekilde göze batmaz ve kısa sürede doğal yöntemlerle ortadan kaldırılabilir.

Meme Asimetrisi Fiyatı 2021

Meme asimetrisi fiyatları 2021 yılında da standart fiyatlar kapsamında belirlenmiştir. Ancak görüşme sağladığınız doktorun özel kliniğine göre, kullanılacak olan teknik ve malzemelere göre, tamamen özel ya da kamuyla ilişkili olup olmamasına göre, gerekli tüm tedbirler, tetkikler ve teşhislere göre fiyatlarda değişiklik meydana gelebilir.

Genel olarak herkesin bütçesine uygun olarak belirlenen meme asimetrisi fiyatları 2021, bazı kurumlarda belirli bir kısmı devlet tarafından da karşılanabilir.