Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Jinekomasti

blank

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde görülen meme büyümesine jinekomasti denir. Tek veya her iki memede olabilir. Profesyonellik gerektiren bir işlemdir. Sağlıklı bireylerin her birinde, meme dokusu doğuştan itibaren oluşan ve zamanla deformasyona uğrayabilen bir yapıdır.

Bazen küçülmeye yönelik bazen de büyümeye yönelik şekilde deforme durumlar meydana gelebilir. Küçülme işlemi olduğunda meme kaldırma ya da büyütme uygulaması yapılırken, çok büyüyen ve hastalıklı bir yapıya kavuşan memeler için jinekomasti işlemi uygulanır.

Bu işlem uzmanlık alanı olan doktorlar tarafından uygulanır ve oldukça sağlıklı bir göğüs yapısını yeniden kazanmaya yardımcı olur.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Vücutta meydana gelen hormonsal değişikliklerden ötürü, düzensiz beslenmeden ötürü, ergenlik döneminde meydana gelen bazı faktörlerden ötürü, östrojen ya da testosteron hormonlarından ötürü memelerde büyüme ya da küçülme meydana gelebilir.

Göğüslerde aşırı büyüme meydana gelmesi jinekomasti hastalığı olarak da adlandırılır. Meme yapısı gereğinden fazla gelişiyorsa ve bu durumun önü alınamıyorsa, ne yazık ki hem sağlık açısından hem de estetik görünüm açısından hoş olmayan durumlar ortaya çıkar.

Aynı zamanda meme kanserine yakalanmak, yağ dokusunda artış, aşırı düzensiz beslenme, sıvı tüketiminde yetersizlik, tiroitlerde meydana gelen bozulmalar ve ileri yaş gruplarında meydana gelen antropoz tarzı hastalıklar da meme dokusunda deformasyona neden olabilir.

Kimler Jinekomasti Riski Altındadır?

Bu hastalığa sebep olan tüm faktörleri ya da bazı faktörleri taşıyan ve düzensiz olarak fiziksel yaşamına devam eden herkes bu risk altındadır.

Özellikle de ileri yaş grubuna gelenler, antropoz durumuna gelenler ve özellikle de ergenlik döneminde başlayan kişilerin meme dokusuyla olumsuz şekilde oynaması ve müdahale etmesi de daha yüksek risk grubuna sebep olur.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

Özellikle de belirtileri erkeklerde daha çok ortaya çıkan bir hastalık grubudur. Memelerde aşırı büyüme meydana geldiği için en büyük belirtisi budur.

Göğüslerin normalden daha fazla büyük görünmesi ve artık kadın memesine benzemeye başlamasıdır. Hem memelerin bütün şekilde büyük görünmesi hem de uçları açısından büyük görünmesi daha fazla göze batmaya başlar.

Memelerdeki yağ dokusunda artış meydana gelir ve memelerin alt kısımlarından uç kısımlarına doğru yağlanma başlar.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Memelerde ani bir şekilde büyüme başladığı zaman derhal uzman bir göğüs estetik cerrahisine başvuru yapılmalıdır. Bu sayede teşhis en erken şekilde konulur ve gerekli işlemler yapılır.

Göğüslerde ağrı meydana geldiğinde, meme dokusunda şişkinlik meydana geldiğinde, meme uçlarında yumruk gibi bir his belirdiğinde, meme uçlarında acı meydana geldiğinde ve özellikle de memeler yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru sarkmaya başladığında bu hastalığın teşhisi daha fazla ileri seviyeye geçilmeden konulur.

Jinekomasti Ameliyatı

Alanında uzman doktorlar tarafından cerrahi girişim ile yapılan ameliyat türüdür. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Hasta operasyon esnasında hiçbir şey hissetmez.

Ameliyatın amacı ise memede oluşan fazla yağ dokusunu ve salgı bezlerini cerrahi girişimle ortadan kaldırmaktır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında göğüslere uygun doktor tarafından verilen korseler kullanılmalıdır. Kullanılması gereken diğer aparatlar kullanılmalı ve göğüslere darbe gelmemesine dikkat edilmelidir.

Jinekomasti Fiyatları 2021

Jinekomasti işlemi genel fiyatlara sahip olsa da, işlemin uygulanacağı kliniğe, doktora ve kullanılacak olan malzemelerin kalitesine bağlı şekilde fiyatlarda cüzi değişimler meydana gelmesi oldukça normaldir.

Jinekomasti Korsesi

Alanında uzman doktorlar tarafından tamamen medikal şekilde temin edilen korselerdir. Göğüslerin dokusunu rahatlatmaya ve push up etkisi sunarak dik tutmaya olanak sağlar.

Jinekomasti de Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Kanserleşme riskine dönüşmemesi için jinekomasti tedavisi olarak öncelikle göğüslerin yapısına dair ölçümler yapılır.

Cerrahi yöntemler kullanılarak tedaviye başlanır. Dokusunun ve hastalığın ilerleme seviyesine bağlı olarak aparat kullanımına, diğer girişimsel yöntemlere ya da korse kullanımına da yer verilebilir.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Düzensiz beslenme, meme dokusuna yapılan müdahaleler, göğüs kanseri sonrasında kalan deformasyon, ergenlik döneminde meydana gelen durumlar ve daha birçok sebepten ötürü meydana gelebilir. Özellikle de bu faktörler ileriki yaş gruplarında daha çok görülür.

Jinekomasti Ameliyatsız Geçer Mi?

Çok ileri seviyeye geçmemiş olan jinekomasti durumu, aparat kullanımıyla, ilaç tedavisiyle ya da korse kullanımıyla ortadan kaldırılabilir.

Ancak ileri seviyeye geçmiş olan durum için mutlaka cerrahi girişim olan ameliyat gereklidir.

Jinekomasti Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Göğüslerde meydana gelen şişkinlik, ağrı, meme uçlarında acı hissi ve göğüslere oturmuş yumru hissi anlamanıza yardımcı olur.

Jinekomasti İlerler Mi?

Tedavi edilmediği sürece ilerler. Bu durumun ileri seviyeye geçmemesi için mutlaka gerekli olan tedavi sürecine girilmelidir. İlerlediği takdirde cerrahi girişim mecbur hale gelir.

Yalancı Jinekomasti Nedir?

Göğüslerde ağrı ve şişkinlik gibi durumların meydana gelmesi ancak bu durumların geçici olmasıdır. Yalancı olarak adlandırılır ve ilaç tedavisi ile kısa sürede ortadan kaldırılabilir.

Jinekomasti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmediği takdirde, ilerleme kaydeder. İlerleme kaydettiği sürece göğüslerde daha fazla acı ve daha fazla yumru hissi oluşmaya başlar. Hem erkekler için hem kadınlar için çok zorlu bir sürece dönüşür.

Jinekomasti Ameliyatı Devlet Karşılıyor Mu?

Uygulanacak olan kliniğe bağlı olarak özel ya da kamu durumuna ilişkin olarak bazı yerlerde jinekomasti ücretlerinin bir kısmı devlet tarafından karşılanır ancak hangi kurumlarda karşılandığını bilerek adım atmak daha doğrudur.