Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Göz Kapağı Estetiği

göz kapağı estetiği

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağında farklı nedenlere bağlı olan sarkmaların giderilmesi ve alt üst göz kapaklarına da uygulanabilen cerrahi işlemler bütününe göz kapağı estetiği denmektedir. Bu estetik operasyon göz kapağında meydana gelen fazla yağ dokularının çıkarılması ve göz çevresinin gerdirilmesi için uygulanmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte meydana gelen sarkmalar için en etkili tedavi yöntemlerindendir.

Göz Kapağı Neden Sarkar?

Vücudun en ince derisine sahip olan göz kapağı farklı nedenlere bağlı olarak sarkabilir. Uygulamalar sayesinde bu sarkmalar kolay bir şekilde giderilebilmektedir. Göz kapağı çok ince ve bir o kadar hassas olduğu için dış etkenlerden, yer çekiminden çok çabuk etkilenmektedir. Sarkmalara çevresel etkiler olduğu kadar genetik faktörlerde etkili olabilmektedir.

Sigara kullanımı, uykusuzluk gibi etkenler başta olmak üzere, stres, düzensiz beslenme, güneşte kalma ve aşırı yoğun çalışma koşulları da göz kapağının sarkmasına, düşmesine neden olmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Genellikle yaşlanma belirtilerinin giderilmesi için uygulandığından 35 yaş üzeri bireyler tarafından tercih edilmektedir. Fakat göz kapağında sağlığı etkileyen medikal bir problem oluşması söz konusu ise operasyon uzman hekim kontrolünde daha erken yaşlarda da uygulanabilir. Göz kapaklarına yapılan estetik uygulama yaşlanma etkilerini durduramaz ama etkilerini 7-8 sene kadar devam ettirebilir.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Her estetik operasyonda olduğu gibi göz kapağı sarkmaları için uygulanan estetik uygulama öncesinde dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur. Öncelikle kanama riski oluşmaması adına mutlaka kan sulandırıcı ya da aspirin türevi ilaçların kullanımı operasyon öncesi kesilmelidir. İyileşmenin hızlanması için sigara ve alkol kullanımı en az 2 hafta öncesinden bırakılmalıdır. Uzman hekimin önerilerine harfiyen uyulduğu takdirde komplikasyon oluşmadan konforlu bir tedavi süreci geçirilebilir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Lokal anesteziyle operasyon gerçekleştiği için hastanede kalmaya gerek olmadan hızlı bir iyileşme süreci mevcuttur. Göz kapağı estetiği uygulamalarından sonra gözlerde ilk 24 saat şişlik olması normal kabul edilip buz uygulaması yapılması önerilir. Operasyon sonrasında dik durmak ve yüksek yastıkta yatmak önem taşır. Ameliyattan 10 gün sonra iyileşme süreci tamamlanmış olup ağır olmamak şartıyla egzersizlere başlamanızda herhangi bir sakınca bulunmaz.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Cilt elastik bir yapıya sahip olup kişinin yaşı ilerledikçe bu elastik yapı kaybolmaktadır. Yaşlanmanın ilk belirtileri de göz kapağında görülmektedir. Göz kapağında kırışıklık ve sarkma, göz altlarında torbalanma, göz çevresinde renk değişimleri, kaz ayağı denilen çizgilerin oluşumu ve yorgun bir göz ifadesinin oluşması göz kapağında meydana gelen yaşlanma belirtileri arasında yer alır. Yaşlanma belirtilerini en aza indiren en etkili estetik uygulamadır.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağında meydana gelen düşüklüğün giderilmesi yani üst göz kapağı estetiği uygulamaları genel olarak fazla olan derinin alınması için yapılan operasyonlardır. Bu operasyonlarda iz kalmaması için göz kapağı çizgisinden kesi işlemleri yapılır. Bu operasyon ile kombin olarak alın germe ve kaş kaldırma operasyonları da yapıldığı takdirde sonuçlara bakıldığında kozmetik açıdan daha etkili bir görünüm elde edilmesini sağlayacaktır.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Yaşlanma belirtilerinin ilk meydana geldiği alt göz kapağında meydana gelen ve yer çekiminin etkisiyle kendini daha net gösteren belirtilerin yok edilmesi için alt göz kapağına yapılan operasyon öncesi işlemler bütünüdür. Alt göz kapağına öncelikle torbalanma var mı diye bakılır ve sonrasında yağ yastıkçıkları yukarı doğru asılıp ön işlem yapılmış olur.

Alt göz kapağına yapılan uygulamada kapak yerine kirpik diplerinden kesiler atılır. Eğer bu operasyondan sonra çökmeler ve problem devam ediyorsa yağ enjeksiyonu uygulamasına ihtiyaç duyulabilir.

Göz Kapağı Estetiğinde İz Kalır mı?

Göz kapağındaki sorunların giderilmesi için yapılan estetik uygulamalarda tüm kesiler genel olarak minimal olduğu için gözle görülür bir iz kalması mümkün değildir. Kesi yapılan yerler göz kapağının birleşme noktasına saklanır. Uzman hekim deneyimine de bağlı olan iz kalma problemleri eğer hastayı rahatsız ediyor ve endişe duyuyorsa lazer uygulamaları sayesinde uzman hekimler endişeleri giderebilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Yaptıranların Yorumları

Göz kapaklarında yaşlanmaya bağlı ya da genetik oluşabilen etkileri yok etmek için oldukça etkili, güvenli ve pratik bir uygulamadır. Kişi operasyon sonrasında yorgun görüntüsünden uzaklaşıp son derece dinç ve canlı bir görünüm kazanır. Daha genç ve canlı bakan gözleri sayesinde kaybettiği öz güveni yerine gelir. Makyaj seven bayanlar içinde gözler daha iyi ve canlı baktığından dolayı makyajları da bir o kadar belirgin bir vaziyette olacaktır.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları 2021

Estetik uygulamalarda maliyetler kişilere özel olarak belirlenmektedir. Göz kapağına yapılacak işlemlerde fiyat için mutlaka muayene olunarak yanında ek cerrahi uygulamalar mevcut mu bakıldıktan sonra belirlenmesi gereklidir. Bu nedenle fiyat bilgisi alınması için öncelikle uzman hekimle görüşme yapılması önem taşır.