Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Doğumsal Kaynaklı Kitleler Ve Lezyonlar (Nevüs, Hemanjiom, …)

blank

Konjenital nevüsler, doğum sırasında olabildiği gibi hayatın ilk 6 aylık döneminde de oluşabilirler. Konjenital nevüsler birkaç mm den vücudun tamamına yakınını kaplayacak büyüklükte olabilirler.

Görünümleri, çocuğun büyümesi ile değişir. Üzerlerinde kıl folikülleri olabilir. Konjenital nevüsler, başlangıçta iyi huylu lezyonlardır. Ancak ilerleyen yaşlarla kötü huyluya dönüşme ihtimalleri diğer nevüslerden yüksektir. Bu yüzden sıkı takip edilmeli ve gerekirse ameliyatla alınmalıdırlar.

blank

KONJENİTAL NEVÜS

Hemanjiomlar, damarlardan kaynaklanan iyi huylu tümörler olarak tanımlanabilirler. Hemanjiomlar, kızlarda ve erken doğan bebeklerde sık görülür.

Hemanjiomların yaklaşık %90-95 i 10 yaşına kadar geriler ve gerileyen hemanjiomlarda büyük oranda hiç bir belirti kalmaz. Bu yüzden hemanjiomların çoğu hiç bir tedavi gerektirmez.

Tedavi gerektirenlerde öncelikle ameliyat dışı farklı tedaviler gündeme gelir. Herşeye rağmen sonuç alınamayan olgularda ameliyat uygulanır.

Özellikle fonksiyon bozukluğuna neden olan, diğer tedavilerden sonuç alınamayan ve sık kanamalarla seyreden hemanjiomlarda ameliyat tedavinin bir bölümü olarak karşımıza çıkar.

blank

HEMANJİOM

Dermoid kist, doğumsal bir kitle olup vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir. Tüm dermoid kistlerin %7 si baş-boyun bölgesinde görülür. Bunların da büyük kısmı göz çevresinde yerleşir. Göz çevresinde de sıklıkla kaş dış kısmında bulunurlar.

İyi huylu kitlelerdir. Ancak bazı olgularda beyin içine uzanım gösterebilirler. Tedavisi cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Eğer kist beyin içine uzanım gösteriyorsa gittiği noktaya kadar takip edilerek, hepsinin çıkarılması gerekir.

blank