Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Büyütme

Memelerin kadın hayatında çok farklı anlamları bulunmaktadır. Analık,doğurganlık ve kadınlık göstergesidir. Meme, kadının cinsel kimliğini belirtmesi ve kadınlık duyusunu pekiştirmesi bakımından son derece önemlidir. Zira meme kanseri nedeniyle bir memesi alınmış hastalarda dahi memesini yitirmenin burukluğu, kanserden kurtulmanın mutluluğunu gölgelemektedir. Göğüslerin küçüklüğü; ya gelişimsel olarak meme dokusunun yetersiz büyümesi ya da emzirme sonrası involüsyona uğraması sonucu gelişebilir.Meme büyütmek için ilaç,krem,vs… ürünlerin ne kadar doğal olduğu söylense de itibar edilmemelidir. Meme dokusunu büyütebilecek bir ürünün içinde hormonal bir etki olması gerekir. Bu hormonal etki sonucunda ciddi sağlık problemleri yaşayabilir, kanser olma riskinizi artırabilirsiniz. Kesinlikle hayal pazarlamaktan ve satıcısına para kazandırmaktan başka bir işe yaramayan bitkisel ürün, gıda takviyesi vs adı altında satılan meme büyütücü ürünleri kullanmayın.

Son zamanlarda meme dokusuna yağ enjeksiyonu ile meme dokusunun büyütülmesi uygulamaları da yapılmaktadır. Meme dokusuna yağ enjeksiyonu asla meme protezi ile aynı işleve sahip olmamakla birlikte; yeterli meme büyüklüğü olmasına karşın üst pol dediğimiz degaje dolgunluğunun az olması, memeler arası hafif boyut farkı bulunması, şekilsel deformitelerin giderilmesi gibi durumlarda uygulanabilir. Bununla birlikte çoğu zaman tek seans uygulamanın yeterli olmaması, uygulama sonrası bazen deformitelerin gelişebilmesi ve ilerleyen dönemlerde meme hastalıkları açısından tanısal yaklaşımı zorlaştırması gibi olumsuz etkilerin varlığı unutulmamalıdır.

Meme dokusunun az olduğu durumlarda farklı tedavi alternatifleri gündeme gelebilir. Ancak günümüzde tüm dünyada da kabul gören en etkin ve sonucu net olarak bilinen yöntem ‘Silikon Meme Protezi’ ameliyatıdır.

Silikon meme protezlerinin hepsinin dış yüzeyi sert silikondan oluşur. Bu 1-2 mm lik sert silikon torbanın içinde serum fizyolojik (tuzlu su) ya da jel silikon bulunmaktadır. Jel silikonlar keskin bir bıçakla ekmek gibi dilimlenebilirler. Bu protezler basınca son derece dayanıklıdırlar, dış torbanın delinmesi-patlaması durumunda akmazlar, şekillerini büyük oranda aynen korurlar. Silikon, vücut için bilinen en az allerjen maddedir ve dolayısı ile allerjik reaksiyon oluşturması beklenmez. Süt salgısına ve meme hastalıklarına (kanser dahil) bilinen hiç bir yan etkisi yoktur. 40 yaş üzeri bayanlarda rutin yapılan mamografi tetkikine engel teşkil etmez. Silikon meme protezlerinde bilinen tek sorun; belli bir süre içerisinde fizyolojik olarak gelişen ve protezin etrafını saran fibröz bariyerin bazı durumlarda şiddetli olarak gelişmesidir. Fibröz bariyerin aşırı geliştiği bu duruma kapsül reaksiyonu denilir. Bu durum, nadir görülen bir sorun olmakla birlikte şiddetli kapsül reaksiyonlarında protezin değiştirilmesi gerekir. Protezlerin yüzeyleri önceleri sadece  düz  iken sonrasında kapsül reaksiyonunu önlemek için pütürlü yüzey şeklinde de yapılmaya başlandı. Pütürlü yüzey protezlerin kullanılması kapsül reaksiyonunun azalmasında bir miktar başarı  sağladı. Silikon meme protezleri şekil olarak ‘damla’ ve ‘yuvarlak’ formda üretilmektedir. Üst pol dolgunluğunun belirgin olması istenen göğüslerde yuvarlak protez, memenin doğal formuna uygun bir büyütme istenen göğüslerde damla protezler tercih edilir. Silikon meme protezi, hastanın isteği doğrultusunda koltukaltı, meme başı ya da meme altı oluktan yerleştirilebilir. Günümüzde en sık meme altı yaklaşımla protez konulmaktadır. En sık tartışılan konulardan biri de; protezin kas altına mı, yoksa kas üzerine mi konulacağıdır. Benim buradaki yaklaşımım; eğer kişide bir miktar meme dokusu var ve kişi aşırı zayıf değilse protezi direk meme altına yerleştirmektir. Hiç meme dokusu olmayan ya da aşırı zayıf hastalarda, protezin yeterli yumuşak doku ile örtülmesi ve dışarıdan belli olmaması amacıyla kas altı yerleşim daha iyi sonuç verir.

Hangi boyutta protezin konulacağı kişiseldir. Her hasta için ayrı ayrı değerlendirme yaparak hasta ile ortak bir noktada buluşmak gerekmektedir. Ancak şu da unutulmamalıdır ki her insanın ideal meme büyüklüğünün üst ve alt sınırları vardır. Bu sınırların dışında bir büyüklüğü isteyen hastalarıma yardımcı olamıyacağımı baştan söylemekteyim. Ben hastalarımla ilk görüşmemde hastanın tam olarak ne istediğini anlamaya çalışırım. Çok farklı büyüklüklerde protezler vardır ve dolayısı ile hastaya hangi protezi koyduğumuzda sonucun nasıl olacağını hastanın tam olarak anlaması önemlidir. Bunun en kolay ve anlaşılır yolu hastaya kullandığı sütyen aracılığı ile bir tarif yapmaktır. Bayanların kullandığı sütyenler iki şekilde ölçülenmektedir. Göğüs kafesinin çevresinin ölçümü ile ortaya çıkan değer 75-80-85-90…. olarak devam eden rakamsal değerlerdir. Meme protezi uygulaması ile bu beden ölçüsü değişmeyecek, göğüs kafesi çevresine müdahale edilmediği için sabit kalacaktır. Oysa meme dokusunun bizzat büyüklüğü A-B-C-D gibi harfler ile belirlenir. A cup sütyen en küçük boy, D cup sütyen ise en büyük boyu temsil eder. Bu boyların ara formları da mevcut olmakla birlikte, bizim ülkemiz için uygun meme hacmi B ya da B+ olarak tarif edilir. Bu noktadan hareketle hastalarıma hangi beden sütyeni dolu dolu ve desteksiz kullanmak istediklerini sorarım. Hatta bu amaçla hastanın bir bayan giyim mağazasını ziyareti ve her beden sütyeni deneyerek, ne istediğinin kararını vermesi çok daha sağlıklı olabilir.

Silikon meme protezi ile büyütme ameliyatı, ortalama 1 – 1.5 saat kadar sürer. İşlem genel anestezi altında yapılır ve hasta ameliyathaneden daha önce ölçüsü alınmış özel, şekillendirici sütyen ile çıkar. Herhangi bir şekilde dren kullanılmaz. Hasta en fazla  1 gece hastanede misafir edilir. Ameliyat sonrası 3, günde günlük yaşamınıza dönebilirsiniz. Yeni yapılan göğüslerin şekillenmesi ve ideal  bir form kazanması 3-6 ay arası bir zaman alır. İlk başta çok dik ve gergin olan memelerin, yer çekimi ve doku esnemesinin etkisiyle ideal forma ulaşması için zamana ihtiyacı vardır. Ameliyat anında giydirilen şekillendirici sütyenin bu konuda çok önemli bir fonksiyonu vardır ve hastanın en az 3 hafta süreyle bu sütyeni giymesi önerilir. Ameliyat sonrası göğüs ve çevresinde hafif morarlamalar nadir de olsa görülebilir. 1-2 hafta içerisinde tamamen normale döner.