Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Karın Germe

KARIN GERME AMELİYATI HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Karın germe ameliyatı; karında diyet ve egzersize rağmen eritilemeyen yağ fazlalılığı olan, yağ fazlalığı olmasa da derinin kalitesinin bozulduğu, gevşediği ve çatlaklar içerdiği durumlarda kadın ve erkeklere yapılır. Saydığımız şartlar çoğunlukla doğum yapan kadınlar ile doğum yapmadığı halde aşırı kilo alıp-veren kadın ve erkeklerde bulunmaktadır.

AŞIRI KİLOLUYUM, KARIN GERME AMELİYATI İLE KİLO VERİR MİYİM?

Morbid obez denilen aşırı kilolu hastalarda ilk tercih karın germe ameliyatı değildir. Bu tip hastalarda öncelikle obesitenin tedavi edilmesi, belli bir aşamaya ulaştıktan sonra, mümkünse ideale yakın kilolara ulaştıktan sonra karın germe ameliyatını yapmak daha doğru bir yaklaşımdır. Çünkü bu tip hastalarda karın germe ameliyatından sonra ileri düzeyde kilo verildiğinde karın alt kısmında tekrar sarkmalar ve gevşeklikler gözlenir.

KARIN GERME İÇİN AMELİYAT DIŞINDA YÖNTEMLER VAR MIDIR?

Karında hafif yağlanma ve sarkıklığı olan ancak cilt kalitesi iyi olan hastalarda sadece liposuctiondan fayda sağlanabilir. Ancak bu kısıtlı bir hasta grubunu oluşturur ve sonuç olarak liposuction da bir ameliyattır. Karın bölgesindeki fazlalık, gevşeklik ve çatlaklardan kurtulmanın karın germe ameliyatı dışında alternatif tedavi şekli yoktur.

KARIN GERME AMELİYATI RİSKLİ BİR AMELİYAT MIDIR?

Karın germe ameliyatı işin uzmanı bir Estetik Plastik Cerraha yaptırıldığı zaman diğer ameliyatlardan daha fazla bir risk oranına sahip değildir.

KARIN GERME AMELİYATINDA NE YAPILIR?

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılan ve ortalama 2 saat süren bir ameliyattır. Ameliyatta yağ doku, cilt ve kas olmak üzere 3 bölgeye düzeltme uygulanır. Birincisi karın ön ve yan kısımlarındaki yağ dokuları liposuction yöntemi ile alınarak hem karında hem bel de ince bir görünüm elde edilir. İkincisi göbek deliğinin altında kalmış olan yoğun çatlakların bulunduğu, sarkık karın bölümündeki cilt+cilt altı doku çıkarılır. Sonuçta karın derisi gerginleştirilir ve göbek deliği yeni yerine taşınır. Üçüncüsü de karın ön duvarında deforme olan kaslar birbirine yaklaştırılır ve karın düz bir hale getirilir.

KARIN GERME AMELİYATINDAN SONRA İZ KALIR MI?

Önce’ iz kavramı’ ile ilgili birkaç bilgi paylaşmak istiyorum. Her türlü cerrahi müdahalede iz kalır. Cerrahi müdahaleyi ortopedi, genel cerrah, vs… de yapsa estetik plastik cerrah da yapsa iz kalır. Estetik plastik cerrahların yaptığı ameliyatlarda kullandığı dikiş materyalleri ve tekniklere bağlı olarak daha az iz kalır ve bu iz mümkün olduğunca dikkat çekmeyecek bölgelere saklanır.

Bu kısa temel bilgiden sonra cevap; evet iz kalır. Ancak bu iç çamaşırınızın içinde ve zamanla belirsizleşen bir izdir. Şimdiye kadar karın germe ameliyatı olup izi dert eden hastayla karşılaşmadım dersem abartmış olmam. Çünkü karın germe ameliyatının kazanımları, kalan izin olumsuzluğunu ortadan fazlasıyla kaldırıyor.

KARIN GERME AMELİYATINDA İYİLEŞME SÜRECİ NASILDIR?

Ameliyattan 4 saat sonra bir kişinin yardımıyla, 1 gün sonra yardımsız ayağa kalkıp yürüyebilirsiniz. Hastanede 1-2 gün misafir edilirsiniz. Ameliyatta dren konulmuşsa iki gün sonra çekilir. Hasta hastaneden taburcu olduğunda kendi yürüyor, tuvalet ve temizlik ihtiyacını karşılıyor durumdadır. Üçüncü gün banyonuzu yapabilirsiniz. Ameliyatta kendiliğinden kaybolan ve gizli dikişler kullanıldığı için dikiş alma gereği yoktur. Özellikle ilk hafta karın içi basıncını artıracak ıkınma, ağır kaldırma ve öksürme gibi faaliyetlerden uzak durulması gerekiyor. Birinci haftanın sonunda sosyal yaşantınıza ve ağır olmamak kaydıyla iş hayatınıza dönebilirsiniz. 3 hafta sonra hafif egzersizleri, 6 hafta sonra normal egzersizleri yapabilirsiniz. Karın germe ameliyatında özel korseler ameliyattan çıkarken giydirilir ve 3-6 hafta arasında kullanılması istenir.

KARIN GERME AMELİYATINDAN SONRA HAMİLE KALABİLİR MİYİM?

Karın germe ameliyatı sonrasında hamile  kalmanızda bir sakınca yoktur. Ancak 12 ay içinde hamile kalma planınız var ise bu ameliyatı hamilelik sonrasına ertelemenizi tavsiye ediyorum. Ameliyat sonrasında elde ettiğiniz güzel görünüm ve kazanımlar hamilelikle beraber bir miktar kayba uğrar. Bu yüzden hamilelik planı olan hastalarıma doğum sonrası 6-12.ayda görüşmek üzere diyerek ameliyatı ertelemeyi öneriyorum.

KARIN GERME AMELİYATININ KAZANIMLARI NELERDİR?

Karın germe ameliyatı sonrası hastanın belli bir diyet programına uyması çok daha kolay olmakta,  ameliyata bağlı fiziksel değişim hastayı ileri derecede motive etmekte ve özgüvenini artırmaktadır. Karın duvarına yapılan plikasyon mideyi önden sıkıştırmakta, mide eskisi gibi rahat genişleyememekte ve dolayısıyla doyma hissi çok daha çabuk ortaya çıkmaktadır. Önceki kiloları nedeniyle hareket zorluğu çeken hasta çok daha kolay hareket edebildiği için hareketsiz bir yaşam tarzından uzaklaşmakta, kalori tüketimini arttırmaktadır.  Özellikle 40 yaş üzerindeki insanların kalp krizi geçirme riski, bel çevresi ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu nedenle karın germe ameliyatı 40 yaş üzeri hastalarda kalp krizi geçirme riskini bel çevresini azaltarak direkt, yaşam şeklini değiştirerek indirekt olarak azaltmaktadır.