Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Göz Kapağı Estetiği Hakkında

GÖZ KAPAĞI ESTETİK AMELİYATI HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Blefaroplasti dediğimiz göz kapağı estetiği üst ve alt göz kapaklarındaki farklı sorunlar için yapılır. Üst göz kapağında birinci planda deride fazlalık-sarkma görülürken ikinci planda yağ yastıkçıklarının fıtıklaşması görülür. Alt göz kapağında birinci planda yağ yastıkçıklarının fıtıklaşması görülürken ikinci planda deride fazlalık-bollaşma görülür.

GÖZ KAPAĞI ESTETİK AMELİYATINDAN SONRA YENİDEN SARKMA OLUR MU?

Zamanı durduramaz iseniz evet olur. Derideki sarkma-bollaşmanın nedeni yer çekimi ve cilt yapısıdır. Ameliyatla ikisinde de bir değişiklik olmamaktadır. Ameliyatla 5-10 yıl önceye dönülür ancak kaldığınız yerden yaşlanmaya öncesine göre daha da yavaş olsa devam edersiniz. Bu durum yumuşak dokuya (meme dikleştirme, yüz germe, boyun germe, kol germe,…) müdahale edilen her ameliyatta üç aşağı-beş yukarı aynıdır. Kıkırdak ve/veya kemik dokuya (rinoplasti, mentoplasti, otoplasti,…)  müdahale edilen ameliyatlarda ameliyat sonrası görüntü korunur ve eskiye dönüş söz konusu olmaz.

 ÜST GÖZ KAPAĞI AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Tek başına üst göz kapağı ameliyatı rahatlıkla lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama 0.5-1 saat sürer. Üst göz kapağı ameliyatında sarkmış olan fazla deri, göz kapağının katlanma çizgisi üzerinden çıkarılır. Bazı hastalarda deriye ilave olarak üst göz kapağını kaldırmaya yarayan kastan da çıkarılır. İlaveten fıtıklaşan yağ yastıkçıklarına, çıkarılarak veya çıkarılmadan yeniden düzenleme yapılır.                                                                                                                                                                                                                                          

ALT GÖZ KAPAĞI AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Alt göz kapağı ameliyatı hasta ve cerrahın tercihine göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Ortalama 1-1.5 saat sürer. Göz altı yağ yastıkçıklarındaki sorunları düzeltmek için kirpiklerin hemen altından kesiyle girilerek çalışılır. Yağ yastıkçıkları yeniden düzenlenir ve yağ yastıkçıklarının ön duvarını oluşturan zar gerginleştirilerek dışa doğru yaptığı bombelik ortadan kaldırılır. Sonrasında fazlalık olan deri varsa çıkarılır ve bollaşma ortadan kaldırılır.

GÖZ KAPAĞI ESTETİK AMELİYATI SONRASINDA HASTA NELER YAŞAR?

Ameliyat sonrasında şişliğe eşlik eden morarma hemen hemen her hastada olur. Ameliyattan sonra taburcu edilir veya en fazla bir gün hastanede misafir edilirsiniz. Ameliyat sonrası üst ve alt göz kapaklarında görmenize engel teşkil etmeyen ince bantlar bulunur, gözlere kapama yapılmaz. Ameliyat sonrası özellikle ilk 24 saat aralıklı buz tatbiki yapmak gerekir. Dikişleriniz 5-7 gün sonra alınır. Eğer masa başı bir işiniz varsa 3 gün sonra çalışabilir, daha aktif-sosyal bir işiniz varsa 5-7 gün sonra çalışabilirsiniz. Şişlikler ve morluklar 10 günde büyük oranda geçer. Şişliklerin ideal olarak geçmesi ise 3-6 ayı bulur.

GÖZ KAPAĞI ESTETİK AMELİYATINDAN SONRA İZ KALIR MI?

Teknik olarak evet iz kalır ama göremezsiniz. Deriye yaptığınız her müdahalede iz oluşur. Bu iz bazı bölgelerde belirgin iken, bazı bölgelerde belirgin değildir. İnsan vücudunda oluşan bir izin en az belirgin olduğu yer göz kapaklarıdır. O kadar ki ameliyatı yapan doktoru olarak, hastanın izini büyüteçle zorla görebilmekteyimdir. Kısaca göz kapağı ameliyatlarında izi dert etmenize gerek yoktur.

GÖZ KAPAĞI ESTETİK AMELİYATLARININ RİSKLERİ NELERDİR?

Her cerrahi müdahaleden sonra görülebilecek olan kanama, enfeksiyon, hematom, dikişlerde açılma nadirdir. Gereğinden fazla deri çıkarılırsa ektropiyon dediğimiz alt göz kapağında aşağı doğru çekilme olabilmektedir. Ektropiyon gelişirse tedavisi ameliyattır. Alt göz kapağından fazla yağ çıkarmaya bağlı olarak düzensiz-dalgalı, çökmüş yüzeyler oluşabilir.  Yağ yastıkçıklarını besleyen damarlardaki kanamalara bağlı olarak görme sinirinin etkilendiği ve körlüğe varan görme bozukluklarının olduğu, literatürde tarif edilmiş çok çok nadir durumlar da vardır.

GÖZ KAPAĞI ESTETİK AMELİYATI İLE BERABER BAŞKA AMELİYATLAR YAPMAK GEREKİR Mİ?

Yüz bölgesindeki organların ayrı ayrı ve birbirleri ile olan uyumu önemlidir. Bu yüzden göz kapağı estetik ameliyatı ile beraber başka ameliyatlar yapmak gerekebilir. Güzel görünen bir alt göz kapağının yanında çökmüş yanaklar, derin nazolabial oluklar varsa; güzel görünen bir üst göz kapağının yanında düşük bir kaş, kırış kırış bir alın varsa sadece göz kapaklarının güzelliği fark edilmeyecektir bile. Böyle durumlarda kombine tedavi yaklaşımlarında bulunmak yapılan ameliyatın sonucunun daha düzgün ve belli olmasını sağlar. İhtiyaca göre kaş asma, orta yüz asma, şakak germe, alın germe, botoks, dolgu, …  uygulanabilir. Bunlar her hastanın ihtiyaç duyacağı standart durumlar olmayıp kişisel olarak değerlendirme ve planlama yapmak gerekir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİK AMELİYATININ KAZANIMLARI NELERDİR?

Bakışlar, insanın ruh halini dışarıya yansıtan en önemli öğelerdir. Bu yüzden göz ve çevresindeki yapılar insanın dış görünümü ve yüz ifadesi üzerinde belirleyicilik özelliği en yüksek oluşumlardan biri olarak sayılır. Göz kapakları estetik olarak önemli olduğu kadar fonksiyonel olarak da önemli bir yere sahiptirler. Göz kapaklarında kırışıklık, sarkıklık, gevşeklik ve torbalanma olan insanlar; uykulu, yorgun, bitkin ve bezgin bir yüz ifadesiyle dolaşırlar. Göz kapak ameliyatı ile tabiri caizse kişinin gözü açılır. Yorgun, uykulu ifadesi ortadan kalkar ve bu psikolojik-sosyal olarak olumlu bir etki yaratır. Daha genç ve canlı bakışlara kavuşursunuz.