Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Estetik Burun Ameliyatı

Rinoplasti denilen estetik burun ameliyatı burunda bulunan temel yapılar olan kıkırdak, kemik ve cilde müdahaleler yaparak burnun mevcut halinden daha güzel ve fonksiyonel bir şekle getirilmesi ameliyatıdır. Bu müdahaleler fazlalıkların alınması, eksikliklerin giderilmesi veya mevcut yapının yeniden şekillendirilmesi şeklinde olabilir. Ülkemizde ve dünyada en sık uygulanan estetik operasyonların başında gelmektedir. Burun estetiği, burnun sağlıklı nefes almasının yanında hem kendi içinde hem de yüzün diğer öğeleri ile daha uyumlu hale getirilmesini amaçlar. Burnun vücudumuzdaki yeri diğer organlardan biraz farklıdır. Bunun temel nedeni insan yüzünde burnun vazgeçilemez yeri ve fonksiyonudur. Zira burun, yüzün tam ortasında ve dikey uzanımı ile yüzün aksını belirleme görevini üstlenmiştir. İnsanlar arası iletişim çoğu zaman göz teması ile olmaktadır. Burnun gözler ile yakın komşuluğu, asimetrik ya da uyumsuz bir burnun dikkat çekici olmasına, bakışların buruna kaymasına ya da burun konusunda şikayeti olan kişide, karşıdan gelen bakışların sürekli burun üzerinde yoğunlaşıyormuş algısına neden olmaktadır. İdeal burun için bazı kriterler belirlenmiştir. Yüze göre oranlandığında burnun uzunluğu, genişliği, yüksekliği, alınla yaptığı açı ve üst dudakla yaptığı açı gibi değerler her iki cins için de tanımlanmıştır. Ancak bu değerlerin her hasta için aynı uygulanması, yüzleri farklı ama burunları aynı insanların her yerde olması sonucunu doğuracaktır. O yüzden sonuçların kişisel olması gerekir.

Estetik burun ameliyatları, estetik plastik cerrahinin en zor ameliyatıdır. Ülkemizde ve dünyada bu kadar yaygın uygulanmasına rağmen en zor estetik  ameliyat olarak değerlendirmek abartılı değil mi? diye düşünebilirsiniz. Ancak burnun yapısı itibariyle komplike, statik ve dinamik bir organ olması, kapalı bir kutuyu andırması belirsizliklerin sıfır olmasını engellemektedir.  Aynı işlemi 100 hasta üzerinde yapsanız 100 ününde aynı olma ihtimali sıfırdır. Dünya standartlarında her 10 vakadan birine revizyon gerektirmesinin normal kabul edilmesi bu yüzdendir.

Rinoplasti, düzgün şekilde yapıldığı takdirde çok iyi sonuçlanan bir ameliyattır. Bu ameliyat sırasında burundaki görsel şikayetlerin yanısıra hastanın nefes almasını engelleyen septum deviasyonu, konka hipertrofisi, valv yetmezliği gibi problemler de düzeltilmektedir. Estetik burun ameliyatını bayanlarda 17, erkeklerde 18 yaşını doldurmuş, ameliyattan kabul edilebilir beklentileri olan  her birey olabilir.

Genel anestezi altında, hastane ortamında yapılan bir ameliyattır. Estetik burun ameliyatı açık veya kapalı teknikle yapılabilir.Kapalı teknikte cerrahi kesilerin hepsi burnun iç kısmından yapılır, dışarıdan gözle görülen bir kesi olmaz. Açık teknikte burnun içinden yapılan kesilere ilave olarak burun ucundan 3-4 mm lik bir kesi yapılır. Burun ucundan yapılan kesi zamanla belli-belirsiz bir hal alır. Bir fikir oluşturması için belirtmeliyim ki bugüne kadar açık teknikle ameliyat ettiğim hastalarımdan izi sorun eden hiç olmadı yani o kadar göz ardı edilebilecek bir iz. Ayrıca estetik plastik cerrahlar açık-kapalı teknik seçimini, izi düşünerek değil diğer teknik detayları düşünerek yapmaktadır.

Rinoplasti, temel olarak açık veya kapalı teknikten biriyle yapılır. Açık teknik mi yoksa kapalı teknik mi daha iyidir? diye sorabilirsiniz. Bu, cevabı yıllardır bulunamamış ve üzerinde görüş birliği sağlanamamış bir sorudur. Her burnun yapısı ve ihtiyaç duyduğu değişiklikler farklıdır. Bazı manevraları yapmak için açık tekniği kullanmak işimizi kolaylaştırabilmektedir. Bazı burunlarda da açık tekniğin kullanılması gereksizdir.  Bu sorunun cevabını en iyi şekilde doktorunuz verebilir. Doktorunuz hangi teknikle kendini daha yeterli görüyorsa, sizin ihtiyaçlarınıza gerekli cevabı vereceğine inanıyorsa o tekniği uygulayacaktır. Bu konuda doktorunuza güvenin. Burun ameliyatlarımı sadece açık veya sadece kapalı teknikle yapmıyorum. Hastamın ihtiyacına göre açık veya kapalı teknikten birini tercih ediyorum.

Rinoplasti ameliyatımı bir Estetik Plastik Cerraha mı yoksa Kulak Burun Boğaz  uzmanına mı olmalıyım diyorsanız tavsiyem bir Estetik Plastik Cerrahı tercih etmenizdir. Ameliyattan önce hastanın profil fotoğrafları çekilerek burnun ameliyat sonrasında yaklaşık nasıl bir şekil alacağını görebilmekteyiz. Bu, ameliyattan önce hasta ile doktorun aynı noktada buluşması için gerekli bir uygulamadır. Çalışma esnasında doktor hastanın ameliyattan ne beklediğini anlar, hasta da doktorun neler yapabileceğini görür. Ameliyattan sonra çalışmanın aynısının ortaya çıkma ihtimali sıfıra yakındır. Çok benzeyecektir ancak yüzde yüz aynısı olmayacaktır . Çünkü çalışma bilgisayar ortamında yaklaşık 6 ay sonraki burun şeklinizi gösterir. Rinoplasti ameliyatlarının en korkulu anlarından birisi herhalde tampon çekilmesidir. Şehir efsanesi şeklinde kulaktan kulağa yayılarak ameliyatın bile önüne geçen bir uygulama halini almıştır. Rinoplasti ameliyatlarında tampon konulması cerrahın tercihine bağlıdır. Tampon konulması mutlak gerekli değildir ve ben çoğunlukla koymuyorum.  İhtiyaç duyulduğunda bazı hastalarda internal nazal splint denilen silikon destekler konulabilir.  Özellikle ciddi septum eğriliklerinde hastanın da durumuna göre bir veya iki gün duran tampon uygulanabilir. Yeni tamponlar, eski nesil çekilmesi ağrılı tamponlardan olmayıp, çoğu hasta çekildiğini fark etmemektedir.

Estetik burun ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ortalama 2 saat sürer. Ameliyat bittikten sonra kendinize gelince odanıza alınırsınız. Ameliyattan sonraki dönemde anesteziye bağlı  bir miktar bulantınız olabilir, ilaçlarla kontrol altına alınır. Hafif ağrınız olabilir,  olursa  ilaçlarla kontrol altına alınır. Estetik burun ameliyatlarında ağrıdan ziyade burun bölgenizde çoğunlukla baskı diye tariflenen bir his duyarsınız. Burun ucunuzdan hafif düzeyde sızıntı tarzı kanama olabilir. Şişliklerin az olması için başınız kalp seviyesinden yukarda ve sırt üstü yatmanız gerekir. Ameliyattan sonraki en rahatsız edici durumlardan bir tanesi sırt üstü yatmaktır. Özellikle yan ve yüz üstü uyuyan kişiler için ilk 1-2 gün biraz zorlayıcı olabiliyor. Belirli aralıklarla orta yüz bölgenize buz uygulaması yapılmalıdır. Ameliyattan 2-3 saat sonra sulu gıdalar almaya başlayabilirsiniz. Kendinize tamamen geldikten sonra (4-5 saat sonra) ağızdan alınan ağrı kesici+antibiyotik ile seum fizyolojik burun damlası yazılarak taburcu olabilirsiniz. Eğer tampon konulmuşsa 1 veya 2 gün sonra çekilir. Antibiyotikli göz pomadı ile burun temizliğini günde 1-2 defa yapmak yeterli olur.

Burun üzerindeki atel 7-10 gün sonrasında alınmakta ve yerine bant uygulanmakta. Bantlar bir hafta kadar kaldıktan sonra alınarak burun açık bırakılmaktadır. Ameliyattan sonra göz altı ve yanaklarda şişlikler olacaktır. İlave olarak morluklar olabilir, ancak ameliyat öncesi kullanmaya başlanan kremlerle 3-7 günde kaybolmaktadır. Şişlikler ve morlukların olup-olmayacağı, olursa ne kadar olacağı kişiden kişiye değişir. Yapılan ameliyat ve tekniğe göre değişmekle birlikte kişinin yapısıyla ilgili bir durumdur. Ameliyattan sonra masaj yapılması bir zorunluluk değildir ve nadiren masaj önermekteyim.

Ameliyattan sonra özellikle ilk üç hafta burun bölgenize darbe almamaya özen göstermelisiniz. Üçüncü haftadan sonra yüzebilir, hafif bir gözlük takabilirsiniz.